Dostaňme se na vrchol

+420 724 040 412


Steven Gundry, MD, a nový životní styl

Asi mi dáte za pravdu: pokud jste to zkusili, víte, že není jednoduché úplně změnit životní styl. Udělat nějakou změnu, např. přestat chodit do fitka nebo začít cvičit Pilates, to ještě jakž takž jde. Za pár dnů i týdnů si člověk zvykne. Ale změnit ve svém životě něco od základů, to už je jiná. Vím to, protože jsem si tím v roce 2019 prošla.

V létě 2018 jsem musela podstoupit menší operaci a po ní jsem zapřemýšlela, proč mě to potkalo a co je potřeba změnit, aby se to neopakovalo.

V listopadu mi samo Nebe poslalo, jinak to vyjádřit nedovedu, knihu Stevena G. Gundryho MD. Tehdy byla do češtiny přeložená jen jeho kniha Skryté nebezpečí zdravých potravin. Hned po ní jsem si ale obstarala v angličtině Plant paradox cookbook a jeho úplně první kniha Dr. Gundry's diet evolution.

Když si vzpomínám na období před rokem, můj život i moje domácnost prošly změnou, proti které byla Velká říjnová socialistická revoluce jen dětskou hrou na pískovišti :-). Naštěstí žiji sama a nemusela jsem a nemusím dodnes řešit výmluvu: Ale to by mi manžel nikdy nejedl!, kterou slyším od mým kamarádek i známých.

Celý listopad jsem knihu studovala a postupně doma likvidovala vše, co doktor nedoporučuje jíst nebo mít. Něco šlo známým, něco jsem sama spotřebovala, něco, pravda, vyhodila, protože jsem nechtěla ničit životy kamarádů. Na internetu jsem začala hledat dodavatele potravin, o jakých jsem do té doby ani neslyšela. Topinambury, mandlová mouka, maniok, batáty atd., některé i mnohem exotičtější. Obávala jsem se, že se snad ani u nás nedají sehnat. Ale samozřejmě, že dají. Příprava na změnu byla na mou povahu dlouhá, pečlivá a hlavně rozmyšlená a neukvapená.

31. prosince 2018 bylo pevné datum, které jsem si stanovila jako začátek. Ne 1. ledna. Znáte to, jak to s prvolednovými předsevzetími chodí :-).

Počáteční parametry: váha 68 kg, výška 164.

Když píši na svůj web tuto novou stránku, mám za sebou rok mých vlastních, na vlastní tělo, střeva, žaludek, svaly atd... vyzkoušených změn. Dá se proto napsat, že už nějaké vlastní zkušenosti mám.

A jaký ten rok byl? Co bylo důležité, co se změnilo?

Měla jsem hned na začátku velkou výhodu v tom, že jsem nemusela řešit vynechání veškerých potravin, ve kterých byla mouka, kukuřice, soja a rýže. Nebyl problém je nahradit novými doporučenými potravinami. Také jsem už dříve nepoužívala kravské mléko, občas jen bílý jogurt. Nebyla jsem zvyklá jíst kilogramy ovoce, brambor, rajčat, paprik ... O to jsem měla začátky lehčí než jiní. Ale co vlastně jsem měla jíst?

V prvé řadě jsem si vytvořila, a dnes tedy mám seznam několika vychytaných, vyzkoušených dodavatelů. Většinou to jsou obchody s tzv. zdravou výživou, i když v nich moc toho skutečně zdravého neseženete. Ale to, co dr. Gundry doporučuje, se v nich sehnat dá.

Mám seznam potravin, které mi "sedí" a kupuji je. Moje lednice se postupně naplňovala různými druhy mouky: kokosová, mandlová, čiroková, batátová, plantainová a další. K tomu všechno možné z kokosu. Vybrané oleje jako olivový, kokosový, avokádový, z různých ořechů, TMC. Směsi ořechů bez kešu a arašídů. V Rohlíku mi syn začal kupovat okru, plantainy, topinambury, maniok. Od vybraných e-shopů začaly chodit krabice inulínu, moruše a mochyně, tapiokových perel ... no, přečtěte si v první knize doktora Gundryho seznam "Prosím, ano" a "Rozhodně ne".

V září jsem si nechala na Anti-Aging klinice u MUDr. Moniky Golkové udělat text na intoleranci potravin, léků a chemikálií. Potvrdil do vysoké míry to, co jsem si během roku vyzkoušela. Také mi tam udělali široký rozbor krve. Z výsledků byla sama paní doktorka velice, velice mile překvapena.

Během půl roku jsem, ani nevím jak, zhubla 9 kg s vynikajícími pocity spokojenosti. A váhu si držím, na konci roku 2019: 59 kg, výška 164. Sleduji visceral, hmotnost svalů, vodu v těle, tuk atd., co se dá zjistit pomocí váhy Tana.

Co bylo nejtěžší? Cukr. I když jsem byla zvyklá sladit málo a zákusek si dát jen občas v kavárně s kamarádkou ke kávě. Ale úplně vynechat? Nejíst vůbec žádné ovoce kromě avokáda, plantainů, zeleného manga a zelené papáji? Žádné čískejky :-), žádný štrúdl? Ale dalo se to zvládnout. Naučila jsem se péct z některé výše uvedené mouky muffiny, lněné placky, chléb. Z batátů, plantainů a topinamburů vynikající čipsy atd.

Koncem září vyšla v češtině druhá, mnou dlouho očekávaná kniha doktora Gundryho Skrytá tajemství dlouhověkosti. Je to další studijní materiál a rozšíření toho, co už rok praktikuji. Nové informace o půstu, jak ho držet, co jíst, kdy a jak dlouho atd., To je jedna z nejdůležitějších novinek v této knize. Doplnila jsem si je ještě vynikající knihou Jasona Funga Kompletní průvodce půstem, s podtitulem Jak léčit své tělo pomocí jednodenních i dlouhodobějších vynechání jídla. V říjnu 2021 jsme si mohli koupit třetí knihu Skryté příčiny únavy a nedostatku energie. Návod, jak přestat být unavení a nemocní z toho, že jsme unavení a nemocní.

Ráda bych vytvořila společenství lidí, kteří jsou ochotni a schopni nový životní styl podle Gundryho praktikovat a žít jim.

Dejte mi vědět, pokud "jedete" podle Gundryho.


Rychlý kontakt

PhDr. Iva Reichlová
Na Voštipci 382
507 71 Miletín

+420 724 040 412


© 2024, PhDr. Iva Reichlová - všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑